Нема да се одржуваат часови во училиштата во Казан, Русија на 12 мај, а власта го прогласи утрешниот ден за Ден на жалост во републиките.

Најмалку 11 лица загинаа во пукањето што утрово се случи во училиште во рускиот град Казањ.

19-годишниот Илназ Галијавиев, кој го нападна училиштето со свој соучесник утрото на 11 мај, ги објавил своите планови пред масакрот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.