Шпанскиот Уставен суд пресуди денеска дека минатогодишната владина наредба за „заклучување“ за време на вонредната состојба е неуставна.

Денешната пресуда е одговор на тужбата на екстремно десничарската партија Вокс.

Судот во кратко соопштение нагласи дека одлуката не е донесена едногласно, а државната телевизија TVE објави дека шест судии гласале „за“, а петмина биле „против“.

Во пресудата се вели дека ограничувањето на движењето ги крши основните права на граѓаните и фактот дека одлуката била на сила за време на вонредната состојба не е доволна за да се прогласи за уставна.

Поради пандемијата, шпанската влада прогласи вонредна состојба на 14 март 2020 година, забранувајќи им на граѓаните да ги напуштаат своите домови, освен за набавка на потребните намирници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.