Две лица се уапсени, а трет осомничен се појави пред француски судија во рамки на истрагата за нападот извршен во Стразбур минатата недела, во кој беа убиени пет лица, соопшти париското обвинителство.

Мажот кој се појави денеска пред Судот е осомничен дека учествувал во испораката на оружјето што го користел атентаторот Шериф Шекат при нападот на 11 декември. 29-годишниот Шекат беше убиен од страна на полицијата во Стразбур во четвртокот.

Двајцата мажи кои се уапсени денеска се осомничени дека се вклучени во снабдувањето со оружјето.
Родителите на Шекат и двајца негови браќа беа испрашувани минатата недела од полицијата и потоа пуштени на слобода.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.