Уште пет италијански лекари починале од коронавирус, со што смртта од корона вирусот кај медицинските лица во земјата се искачила на 13, бидејќи се открило дека 2.629 здравствени работници се заразени, пишува „Дејли мејл“.

Првично, три нови жртви беа именувани како Луиџи Аблонди, поранешен генерален директор на болницата во Крема, Џузепе Финзи, доктор во болницата во Кремона и општ лекар во Бергамо.

Потоа, подоцна, се појави податок за уште двајца медицински работници кои починале од болеста, соопшти италијанската национална федерација на лекарските комори.

Повеќе од 2.600 медицински работници се заразени со коронавирус во Италија – 8,3 проценти од вкупните случаи на земјата, се појавија минатата ноќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.