Се проценува дека повеќе од 60 проценти од островот Гранд Бахама е под вода.

Финскиот стартап ICEYE објавил сателитска фотографија која ја покажува состојбата на Бахамите откако ги опустошил ураганот Доријан.

Овој е втор најголем ураган досега. Доријан потопил дел од островот, а сателитските снимки покажуваат колку навистина е драматична состојбата.

Седум лица загинаа на Бахамите, а илјадници жители останаа без дом по ураганот Дорјан.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.