Твитер вчера беше нападнат од хакери. Според светските медиуми, направен е упад во профилите на големи компании, како и на индивидуалци, милјардери.

На долгата листа се најдоа и Илон Маск, сопственикот на Амазон, Џеф Безос, Бил Гејтс, како и технолошкиот гигант „Епл“, компанијата „Убер“.

Во моментов никој верифициран не може да постира на своите профили, Најверојатно хакерите направиле упад директно во базата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.