Во текот на 2008 година, во просек дневно се губеле по шест човечки животи во обид да го преминат Медитеранот, објави УНХЦР во нивниот последен извештај.

Од Агенцијата за бегалци на Обединетите нации велат дека се проценува дека 2,275 лица загинале или исчезнале, во обид да го преминат Медитеранот во 2018 година, и покрај големиот пад на бројот на пристигнати бродови на европските брегови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.