Околу 250.000 сириски бегалци во 2019 година може да се вратат во нивните домови, објави Агенцијата за бегалци на УНХЦР.

Оттаму додаваат дека покрај тие 250.000 бегалци, голем број други бегалци водат борба со документи кои може да ги реши владата во Дамаск, објави агенцијата.

Околу 5,6 милиони сириски бегалци и натаму се во соседните земји, како Турција, Либан, Јордан, Египет и Ирак, вели директор на УНХЦР за Блискиот Исток и Северна Африка.

Статистиките на УНХЦР покажуваат дека 37.000 бегалци се вратиле во Сирија оваа година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.