Унгарија ги затвора баровите и местата за забава и воведува ноќен полициски час од полноќ за да се спречи брзото ширење на коронавирусот, објави премиерот Виктор Орбан во видео-порака на „Фејсбук“.

Училиштата, продавниците и ресторани остануваат отворени, како и сите фудбалски игри ќе продолжат да се играат пред илјадници гледачи на национално ниво.

Во видео-пораката Орбан рече дека владата воведува „посебен правен поредок“ од полноќ и ќе побара од парламентот да го продолжи за 90 дена. Тој рече дека мерките се потребни за да се спречи болниците да ги достигнат максималните капацитети до средината на декември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.