Унгарија најави дека ќе го отвори своите граници за земјите од Шенген групата на 24 јуни – доколку не дојде до влошување на состојбата со пандемијата.
Министерот за надворешни работи Петер Сијарто рече дека ова ќе значи отворање на сите 36 гранични премини со соседна Словачка, со која Унгарија дели најдолга граница во рамките на Шенген зоната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.