Индустрискиот ПМИ индекс во Унгарија се искачи на 40,3 во мај, откако падна на 33,7 април.
Ова покажува дека индустриското производство во земјата се уште се намалило, но дека најлошото од кризата е поминато и економијата почнува да закрепнува.

Индексот кој го мери количеството на индустриско производство исто така се подобри во однос на април, но останува под границата 50, која означува непроменето производство, а слична е состојбата и со индексот на индустриското вработување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.