Владата на Унгарија денеска одржала состанок на кој била разгледана економската состојба во државата. Унгарскиот премиер Виктор Орбан на својот профил објави:

Војната се одолговлекува, политиката на санкции во Брисел не се подобрува, а заедно тоа води до драстично зголемување на цените. Денес, режиските намалувања ги штитат семејствата во Унгарија, но цената на енергијата продолжува да расте и затоа е сè потешко и поскапо да се заштитат семејствата. Дополнително, мора веднаш да ја зајакнеме нашата одбрана. Во меѓувреме, банките и големите мултинационални компании генерираат поголеми профити благодарение на зголемените каматни стапки.

Затоа Владата одлучи да формира Фонд за отпор и Фонд за одбрана. Од тука ќе ги плаќаме трошоците за намалување на општите трошоци и зајакнување на националната одбрана. Бараме од банките, осигурителните компании, големите трговски синџири, енергетските и малопродажните компании, телекомуникациските компании и авиокомпаниите да депонираат голем дел од својата дополнителна добивка во овие два фонда. Овие мерки се временски ограничени: покриваат две години, 2022 и 2023 година.

Оние кои ќе добијат дополнителен профит во оваа воена ситуација се очекува да му помогнат на народот и да придонесат за трошоците за одбрана на земјата.

Како што ветивме, ќе ги заштитиме семејствата, пензионерите, работните места и намалувањето на прескапата војна. Детали и бројки ќе следат по утрешните владини информации.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.