Украинскиот напад на рускиот полуостров Крим ќе се смета како и напад врз кој било друг дел од Русија, предупреди во неделата Анатолиј Антонов, амбасадор на Москва во САД.

Неговите коментари уследија откако американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан не изрази никакви приговори за тоа што Украина рекетираше цели на Крим, каде што големо мнозинство гласаше за приклучување кон Русија во 2014 година, по пучот во Киев поддржан од Западот.

Зборувајќи за Си-Ен-Ен, Саливан објасни дека не ѝ поставиле ограничувања на Украина да може да нападне на нејзина територија… „Она што го кажавме е дека нема да ѝ овозможиме на Украина со американски системи да ја нападне Русија. А ние сметаме дека Крим е Украина“.

Во изјавата за Телеграм, Антонов рече дека „безусловното одобрување на нападите врз Крим со користење на американско и друго западно оружје“, како и размислувањата на западните земји за снабдување на Украина со борбени авиони Ф-16 „јасно покажуваат дека САД никогаш не биле заинтересирани за мир“ и дека Русија била во право што ја започнала својата воена операција во Украина.

„Ударите на оваа територија се сметаат за напад врз кој било друг регион на Руската Федерација. Важно е САД да бидат целосно свесни за рускиот одговор“.

Антонов, исто така, ги критикуваше разговорите за снабдување на Украина со Ф-16, посочувајќи дека на Киев му недостига инфраструктура и персонал за сам да управува со нив.
„Што би се случило ако американските ловци полетаат од аеродромите на НАТО, управувани од странски „волонтери“?, праша тој.

Забелешките на Саливан, исто така, предизвикаа гнев кај кримскиот вицепремиер Георги Мурадов, кој мислеше дека со дозволувањето на Украина да користи авиони од американско производство за да го гаѓа полуостровот, Белата куќа „се согласи да покрене нуклеарна војна“.

Официјалниот претставник потсети дека Крим е домаќин на руската Црноморска флота.

„Нападот на еден од столбовите на стратешката безбедност на Русија законски ја обврзува нашата земја да ги користи сите расположливи средства за да спречи нејзино поткопување“, рече тој, додавајќи дека тоа може да значи уништување на центри што се користат за испорака на западно оружје во Украина, вклучително и оние кои се наоѓаат на територијата на НАТО.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.