Украинската војска во Харков беше отстранета биста на познатиот советски маршал Георги Жуков, кој командуваше во голем број клучни битки во кои беше поразена армијата на нацистичка Германија во Втората светска војна.

Локалните власти, кои претходно беа против отстранувањето на споменикот на Жуков, не се огласија со коментар по рушењето на бистата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.