Украинскиот министер за земјоделство, Роман Лешченко, поднел оставка.

Веста ја објави „Ројтерс“ повикувајќи се на изјава на неговиот помошник, кој не ја навел причината за таквата одлука.

Украинскиот парламент во текот на денот треба да гласа дали ќе ја прифати оставката.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.