Првата дама на Украина Олена Зеленска денеска на конференција во Лондон изјави дека „сексуалното насилство и злосторствата“ се дел од рускиот „арсенал“ со кој сакаат да ги „понижат Украинците“ и побара „меѓународен одговор“ во врска со тоа.

Сопругата на премиерот Риши Сунак, Акшата Мурти ја пречека Зеленска пред Даунинг стрит 10. На средбата меѓу сопругите на двајцата функционери накратко присуствуваше и премиерот Риши Сунак.

Зеленска се сретна и со британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, исто така на темата за спречување на сексуалното насилство во војната во Украина.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.