Украинските војници објавија дека разнеле оклопен воз со Руси во Мелитопол, соопштија од територијалната одбрана на Украина.

Градот Мелитопол, кој се наоѓа во областа Запорожје, е окупиран од страрна на руските воени сили.

Украинската територијална одбрана објави дека експлозивната направа била активирана директно под вагонот во кој биле војниците, но оваа информација не е потврдена од руска страна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.