Министерството за надворешни работи на Украина соопшти дека го повикале на консултации својот вршител на должност од Русија и дека почнале да ја евакуираат својата амбасада од Москва.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно објави дека Киев ги прекинува дипломатските односи со Русија откако Москва почна голема офанзива.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.