Украинскиот Парламент го именуваше Игор Клименко за нов министер за внатрешни работи.

На парламентарната седница, новиот министер за внатрешни работи го претстави премиерот на Украина, Денис Шмигал, а одлуката за именување на Клименко ја поддржаа 321 од вкупно 450 пратеници, изјави пратеникот Јарослав Железњак на средба со новинарите, пренесува агенцијата Униан.

По смртта на претходниот министер, Денис Монастирски, Клименко беше назначен за вршител на должноста министер за внатрешни работи на Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.