Личните податоци на речиси илјада лица од Северна Корејка кои пребегнале во Јужна Кореја, беа цел на хакерски напад, соопштија денеска локалните власти. Во кибер нападот, хакирана е базата на податоци на Агенцијата за преселување.

Јужнокорејското Министерство за обединување соопшти дека минатата недела открило оти се хакирани имињата, датумите на раѓање и адресите на 997 Севернокорејци кои се населиле во Јужна Кореја. За случајот информирани се и лицата чии податоци биле хакирани. Хакерскиот напад се случил во ноември.

Околу 30 илјади Севернокорејци пребегнале во Јужна Кореја, глевно преку Кина, од крајот на Корејската војна во 1953 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.