Десетици луѓе се казнети со парична казна до 3.000 евра за земање песок и школки од плажите на италијанскиот остров Сардинија Италијанските власти соопштија дека 41 лице е обвинето за кражба на околу 100 килограми песок и школки од плажите, пренесува Би-Би-Си.

Славниот бел песок од Сардинија е високо ценет на островот и е забрането да се носи. Продажбата на песок и школки од Сардинија е нелегална од 2017 година.

Туристите, претежно Европејци, но и Италијанци, продаваат бел песок во шишиња преку Интернет како сувенир. Во истрагата се вклучени армијата и царинската полиција.

Сардиниската полиција собра казни од 13.000 евра само оваа година, а запленетите предмети беа вратени на плажите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.