Италијанските власти уапсија 99 лица под сомнеж дека се поврзани со локалната мафија во јужниот град Бари, објави АНСА.

Се претпоставува дека уапсените се членови на мафијашка група, кој дејствува во административниот центар на провинцијата Апулија.

Против нив се покренати обвиненија за вмешаност во мафијашка група, рекетирање и тепачки, како и за злосторства поврзани со трговија со дрога и оружје.

Меѓу уапсените, 96 добиле мерка „постојан притвор“, а тројца се ослободени и се наоѓаат во домашен притвор.

Судска постапка за поврзаност со мафија во Италија се води против 147 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.