Четири лица беа пронајдени мртви во болница во градот Подсдам недалеку од Берлин, а беше уапсена и жена осомничена за нивното убиство, соопшти денеска германската полиција.

Портпарол на полицијата во Бранденбург изјави дека покрај четири мртви лица, полицијата на клиниката за ортопедија Оберлин открила и тешко повредено лице.

Според него, на жртвите биле забележани знаци на екстремно насилство. Локалните медиуми јавија дека уапсената жена осомничена за убиство била вработена на клиниката, додека жртвите биле пациенти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.