Непознати напаѓачи ја убиле денеска во Кабул поранешната новинарка и актуелна советничка за култура во авганистанскиот Парламент Мена Мангал, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Насрат Рахими.

Тој истакна дека Мангал била убиена додека одела на работа, а напаѓачите побегнале од местото на злосторството.

Полицијата веднаш започнала истрага, а засега никој нема преземено одговорност за нападот.

Полицијата во Кабул соопшти дека не е познато дали станува збор за терористички напад или убиството е резултат на личен спор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.