Тројца членови на кралското семејство во Саудиска Арабија се уапсени, а причината сè уште не е позната, јавува Би-Би-Си.

Двајца од уапсените важеа за едни од највлијателните во кралството. Според одредени медиуми, тие се уапсени вчера под обвинение за државен удар.

Како што пренесуваат медиумите, познато е дека меѓу уапсените се помалиот брат на Салман, Ахмед бин Абдулазиз, како и кралскиот внук, Мухамед бин Најеф и неговиот син, Науф бин Најеф.

Уапсениот принц Ахмед е познат по тоа што ги критикува саудиските власти додека е во странство и како еден од тројцата членови на Советот, кој беше против пренесувањето на власта на принцот Мухамед во 2017 година.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.