Полицијата во Вашингтон уапси 68 лица во врска со вчерашиот упад на Капитол. Повеќето од нив се уапсени во зградата на американскиот Конгрес, изјави шефот на полицијата Роберт Конти.

– Имаме многу работа за идентификација и приведување на секој од толпата одговорен за своите постапки, изјави Конти на прес конференција.

Меѓу приведените има 60 мажи и 8 жени. Приведувањата биле извршени вчера и утрово, додаде началникот на полицијата во главниот град на САД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.