Полицијата во североисточната индиска држава Асам уапси повеќе од 1.800 мажи во масовна акција против практиката на склучување бракови со малолетни девојчиња.

Владата на Асам, предводена од главниот министер Химанта Бисва Сарма, минатиот месец одлучи да ги гони мажите кои стапуваат во брак со девојчиња помлади од 18 години.

Сарма најави еден ден претходно дека властите првично ќе се фокусираат на 4.000 случаи на бракови со малолетни девојчиња, регистрирани во државата во изминатите девет дена.

Хиндуистичките свештеници и муслиманските ученици кои свечено ги склопувале ваквите бракови, исто така, ќе бидат цел на апсење, рече Сарма.
Браковите меѓу лица под 18 години се нелегални во Индија, но законот не се спроведува.

Според владиното истражување од 2019 година, скоро 32 отсто од девојчињата во Асам се венчале пред 18-годишна возраст, додека скоро 12 отсто веќе пријавиле бременост до таа возраст.

Утврдено е дека источната држава Западен Бенгал има највисока стапка од 41,6 отсто од таквите бракови во Индија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.