Стјуарт Роудс, харизматичниот водач и основач на Чувари на заветот, една од главните организации на американската крајна десница, беше уапсен во четвртокот под обвинение за учество во бунтот и насилната инвазија на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Ова е најтешката точка од досегашното обвинение против сторителот на еден од најдраматичните немири во американската историја, бидејќи за прв пат по повеќе од 200 години директно беше нападната зградата на Конгресот.

Немирите дојдоа во време кога пратениците требаше да ја потврдат победата на Џо Бајден на претседателските избори, па многу од нив останаа заробени во познатата зграда на Капитол Хил во Вашингтон, оставени на милост и немилост на разбеснетите маси.

Роудс (56) е обвинет за „бунт“ заедно со уште десет членови на „Чувари на заветот“. Деветмина од нив веќе се приведени и чекаат гонење за „злосторничко здружување“ за попречување на службениот процес и за насилство. Обвинението за „бунт“, кое ретко се користи и се казнува со 20 години затвор, е уште построго. Тоа вклучува заговор против владата или нејзините закони, кои имаат поголема политичка моќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.