Турските обвинители подготвија второ обвинение во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, именувајќи ги новите шестмината државјани на Саудиска Арабија како осомничени, соопштија во понеделникот радиодифузерот СиЕнЕн Турк, пренесува Ројтерс.

Кашоги, критичар на саудискиот престолонаследник, принцот Мухамед бин Салман, последен пат бил виден во саудискиот конзулат на 2 октомври 2018 година, каде што заминал да добие документи за неговата претстојна венчавка. Турските власти веруваат дека неговото тело било распарчено и извадено од зградата, додека неговите посмртни останки не се пронајдени.

На дваесет државјани од Саудиска Арабија веќе им се суди во судот во Истанбул за убиството на Кашоги.

СиЕнЕн Турк соопшти дека обвинението против шестемината осомничени, вклучувајќи и двајца вработени во конзулатот и уште четворица саудиски државјани, е испратено до судот за да се комбинира со главниот случај.

Двајца од осомничените, вице-конзул и аташе, се соочуваат со доживотни затворски казни за убиство со умисла со монструозна намера, рече телевизијата.

Останатите четворица, за кои СиЕнЕн Турк рече дека пристигнале во Истанбул на 10 и 11-ти октомври 2018 година, повеќе од една недела по убиството, се обвинети за уништување, прикривање или мешање во доказите, што предвидува казна затвор до пет години затвор

Саудискиот суд овој месец затвори осум лица на седум до 20 години за убиството, четири месеци откако семејството на Кашоги им прости на неговите убијци и овозможи да бидат издвоени од претходните смртни казни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.