Тунижаните денеска гласаат на референдум за новиот устав за кој критичарите на претседателот Каис Саид стравуваат дека може да ја уништи демократијата што произлезе од револуцијата во 2011 година, давајќи му речиси целосни овластувања.

Гласањето ќе се одржи на годишнината од ненадејниот потег на Саид против избраниот парламент кога тој ја собори владата, воведе воена состојба и почна да владее со декрет.

Не е познато кога ќе бидат објавени резултатите откако гласачките места ќе се затворат во 21 часот по средноевропско време.

Со оглед на забележително слабиот ентузијазам меѓу мнозинството Тунижани и бојкотот на главните партии, аналитичарите очекуваат исходот од гласањето да биде „за“, со слаб одѕив на гласачите.

Според правилата на Саид за референдум, не е потребен минимален праг на излезност за да се одобри нов устав. Се наведува дека ќе стапи на сила кога ќе бидат објавени конечните резултати, но не се наведува што ќе се случи доколку гласачите го отфрлат.

Саид ги претставува своите потези како темел на новата туниска република со цел да ја врати револуцијата на вистинскиот пат и да стави крај на годините на политички ќорсокак и економска стагнација. Неговите непријатели го обвинуваат за државен удар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.