На светските пазари минатата недела цената на нафтата падна, четврти пат по ред, бидејќи трговците стравуваат дека поради забавувањето на растот на најголемите светски економии ќе ослабне побарувачката за „црното злато“. Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за 1,5 отсто, на 74,17 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 1,8 отсто, на 70,04 долари.

Падот на цените четврта недела по ред е резултат на стравувањата на трговците од слабеење на побарувачката, со оглед на забавувањето на растот на најголемите светски економии. Серија неодамнешни податоци покажуваат дека закрепнувањето на кинеската економија, најголемиот увозник на нафта во светот, не е толку брзо како што се очекуваше по укинувањето на рестриктивните мерки за коронавирусот.

Од друга страна, растот на американската економија, најголемиот светски потрошувач на нафта, забавува веќе подолго време, бидејќи централната банка на земјата веќе една година ги зголемува каматните стапки за да ја спречи инфлацијата.

Можно е натамошно зголемување на каматите, што дополнително би ги забавило активностите во економијата. Така, во петокот, гувернерката на ФЕД, Мишел Бауман, рече дека централната банка можеби ќе треба уште еднаш да ги зголеми каматните стапки доколку инфлацијата остане покачена.

На цената на нафтата негативно влијаеше и зајакнувањето на американскиот долар, бидејќи тоа ја поскапува нафтата во земјите кои користат други валути. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американскиот долар во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела се зголеми за 1,4 отсто, што е негова најголема неделна добивка од февруари.

Од друга страна, цените се поддржани од прогнозите на аналитичарите дека дефицитот во понудата на нафта може да се продлабочи во втората половина од годината. Аналитичарите се повикуваат на оценката на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) дека побарувачката за нејзината нафта во втората половина од годината би можела да биде за 90 000 барели дневно повисока отколку што прогнозираа досега

По падот четири недели по ред, цените на нафтата се во значителен дефицит од почетокот на годината. Во споредба со почетокот на годината, цената на барелот на лондонскиот пазар падна за повеќе од 13 отсто, а на американскиот пазар за повеќе од 12 отсто.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.