Тројца членови на мировните сили на Обединетите нации во Мали загинаа, а четворица беа сериозно повредени кога импровизирана експлозивна направа експлодира за време на рутинска патрола, објавија Обединетите нации.

„Ние ќе ги обединиме сите напори да ги идентификуваме и уапсиме одговорните за овој терористички напад, за да можат да одговараат за сторените злосторства“, се вели во соопштението на Махамат Салех Анадиф, шеф на мисијата на ООН во Мали.

Нападот се случил во северниот регион на Мали, објави „Ројтерс“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.