Источна Турција синоќа беше погодена од силен земјотрес. Бројот на загинати и повредени постојано расте, засега бројот на жртвите се искачи на шест а овредени се околу 80 лица.

Спасувачките екипи се на терен, и ја започна потрагата за спасување на преживеани од под рушевините.

На социјалните мрежи се споделува видео од еден татко кој се поставил како потпора за да ги спаси децата, тој за жал не преживеал, а не се знае судбината на неговите две деца.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.