Ласло Трочањи изјави дека е почестен со функцијата на која го назначи Урсула фон дер Лајен,  комесар за соседска политика и проширување.

Ме израдува веста дека новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, очекува од мене да ја преземам функцијата комесар за соседска политика и проширување. Ова претставува голема чест за Унгарија и за мене, а јас ќе направам се за да ги оправдам очекувањата од мене, вели Трочањи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.