Главниот град на Чиле, Сантијаго, објави план за рационализација на употребата на водата бидејќи земјата влегува во 13-та година на суша.

Градот со речиси шест милиони жители е во „невидена ситуација“, објасни на прес-конференцијата Клаудио Орего, гувернерот на градскиот регион Сантијаго.

Градот не може да живее без вода и ние сме во невидена ситуација во 491-годишната историја на Сантијаго каде што треба да се подготвиме дека нема да има доволно вода за сите што живеат овде – порача Орего.

Планот за рационализација на водата содржи систем за предупредување со четири слоја кој се движи од зелено до црвено и почнува со најави, продолжува со ограничување на притисокот на водата и завршува со ротирачко исклучување на водата до 24 часа. Овој систем ќе влијае на околу 1,7 милиони луѓе.

Системот за предупредување се заснова на капацитетот на реките Мајпо и Мапочо, кои го снабдуваат главниот град со најголем дел од неговата вода. Нивото на водата и двете реки континуирано паѓа.

Според владините проценки, количината на расположлива вода во земјата е намалена за 10 отсто на 37 отсто во последните три децении. Постои загриженост дека може да падне за дополнителни 50 отсто во северните и централните делови на земјата до 2060 година.

Зачестеноста на исклучувањата ќе се одредува според дефицитот на вода во реките, измерен во литри во секунда. Може да се организира на секои 12, шест или четири дена и во секој случај, различно подрачје ќе се соочува со загуба на вода секој ден.

Иако интензивните суши, кои може да траат неколку години, не се невообичаени во Чиле, во изминатата деценија врнежите во центарот на земјата беа и до 45 проценти под просекот. Во главниот град врнежите се околу 10 до 20 отсто од нормалата. Сегашната суша е најлошата во модерната историја, а научниците припишуваат околу 25 отсто од нејзината сериозност на климатските промени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.