Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн денеска најави тридневен карантин во најголемиот град Окланд откако се откриени три нови случаи на Ковид-19.

Ардерн најави трето ниво на рестриктивни мерки односно граѓаните да останат во своите домови освен за есенцијалните службеници и трговијата. Тоа се сличини мерки што беа во сила минатата година за справување со Ковид-19.

На Нов Зеланд повеќе месеци не беа регистрирани новозаболени лица. Во анализата со која беа опфатени сто држави, Нов Зелан беше на прво место, како најдобро рангирана во одбрана од заразата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.