Трет ден маратон на изборите за Европскиот парламент. Денесka, гласаат Словачка, Латвија, Малта и странските територии на Франција. Изборите во Чешка, кои започнаа во петокот, 24 мај, го продолжуваат вториот и последниот ден. Евроизборот во Заедницата започна во четврток и ќе заврши во неделата вечер, кога ќе бидат објавени првите резултати. Велика Британија и Холандија гласаа во четвртокот, а во петокот Ирска и Чешка.

И покрај тоа што резултатите ќе бидат објавени на крајот на неделата, во Холандија беше објавен листингот. Лабуристичката партија на европскиот социјалдемократски кандидат за претседател на Европската комисија, Франк Тимерманс, изненадувачки победи на европските избори . Таа собира 18% и добива пет седишта. Вториот е Народна партија за слобода и демократија од страна на премиерот Марк Руте. Партијата е поддржана од 15 отсто и ќе испрати четири пратеници. Христијанските демократи се трети со 12 отсто и четири места. Изненадувачки, тие беа презентирани од страна на “Форум за демократија” на Поперист Тери Боде, кои беа омилени според анкетите. Партијата доби 11% и 3 места. Шест други партии ги дистрибуираа преостанатите 26 од Холандија, кои Холандија ги добива во Европскиот парламент.

Во споредба со 2014 година кога добија 9 места, Евроскецепти во Холандија губат едно место пет години подоцна, а сега имаат вкупно 8.

Словачка избра 13 пратеници. По напуштањето на Британија, земјата ќе добие уште едно седиште (вкупно 14). Прагот за влез во парламентот е 5%. Гласањето започна во 07.00 часот и ќе трае до 22.00 по локално време Над 4 милиони луѓе имаат право на глас. Во 2014 година, одѕивот беше 13,05%.

Анкетите припишуваат првото место за “Смер – социјална демократија” ( “Насока – социјална демократија”), која ќе добие 21,8% и 3 места. Втора е Народна партија “Наша Словачка” со 2 места (12%), трета е “Слобода и солидарност” со 2 места (11,85%), а четврти се “Обични луѓе и независни личности” пак со 2 места (10% ). Очекувањата се евроскептиците да добијат вкупно 6 места во споредба со само едно во 2014 година.

Латвија избира 8 пратеници. Прагот за влез во ЕП е 5%. Местата беа отворени во 06.00 часот и гласањето ќе заврши во 19.00 часот по локално време. 1,5 милиони луѓе имаат право на глас. Во 2014 година, одѕивот изнесуваше 30,24%. Анкетите покажуваат дека Социјалдемократската партија ќе освои најмногу места. Ќе има 2 седишта или 19%. Вториот и третиот со едно место се “Ново Единство” и Национално обединување. Уште четири места ќе победат на едно место. Во 2014 година, евроскептиците воведоа еден европратеник, како што се очекува на овие избори.

Малта избира шест пратеници. Не постои праг за пристапување во Европскиот парламент. Денот на изборите ќе трае од 07.00 до 22.00 по локално време.

Над 370.000 луѓе имаат право на глас. Во 2014 година, одѕивот беше 74%. Предвидувањата се дека две партии ќе ги ги споделат своите места. Владејачката Лабуристичка партија ќе има четири места и Националистичката партија – 2 места. Малата држава нема да испраќа евроскептици во Европскиот парламент.

В недела ќе гласаат граѓаните на другите земји на ЕУ, вклучувајќи ги и Хрватите кои избираат 11 пратеници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.