Претседателот на САД, Доналд Трамп, се потпиша на новоизградениот ѕид на границата со Мексико, нарекувајќи го „безбедносен систем од светска класа“, кој ќе биде практично непробоен.

До сега се изградени 106 километри од ѕидот, а уште 403 се во различна фаза на изградба.


Ѕидот на границата со Мексико беше едно од предизборните ветувања на Трамп, даден како заложба за спречување на нелегална миграција и прекуграничен шверц.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.