Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека размислува да воведе карантин во државите Њујорк, Њу Џерси и Конектикат за намалување на ширењето на коронавирусот.

Трамп рече дека размислува за карантин, но истовремено повика и на што побрзо закрепнување на економијата.

– Бројот на заразени во Њујорк надмина 52.000 лица -изјави гувернерот на државата Ендру Куомо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.