Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека се уште не се откажува од борбата да докаже дека имало нерегуларности на американските претседателски избори.

Не се борам за себе, се борам за 74 милиони луѓе (не вклучувајќи ги бројните гласови за Трамп што беа фрлени) кои гласаа за мене – напиша Трамп.

Тој од гувернерот на Џорџија побара итна реакција и проверка на гласачките ливчиња во таа сојузна држава, наведувајќи дека тој лично многу лесно може да го стори тоа.

Зошто Брајан Кемп, несреќниот гувернер на Џорџија, не ги искористи своите овластувања за итни случаи, што може лесно да го стори, за да го совлада својот тврдоглав државен секретар и да ги провери потписите на пликовите. Тоа би бил „златен рудник“ за измама и лесно би можеле да ја освоиме државата – напиша Трамп во друг твит.

Трамп понатаму наведува дека треба брзо да се проверат и бројот на пликоа и бројот на гласачките ливчиња.

Можеби едноставно ќе откриете дека има многу повеќе гласачки ливчиња отколку што има пликоа. Тоа е толку едноставно и лесно за правење. Републиканците од Џорџија се бесни, сите републиканци се бесни. Направете го тоа! – напиша Трамп.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.