Претседателот на САД, Доналд Трамп, во обраќање пред Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата на Ковид-19.

Во снимената порака објавена на годишниот состанок на ОН, Трамп го обвини Пекинг дека дозволил корона вирусот „да ја напушти Кина и да го зарази светот“.

Обединетите нации мораат да ја сметаат Кина за одговорна за своите постапки – порача Трамп.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.