Американскиот претесдател Доналд Трамп потврди дека лидерот на „Исламската држава“, Ел Багдади е мртов. Тој ова го објави во денешното обраќање од Белата куќа.

Багдади е ликвидиран  во акцијата на американските специјалци во Сирија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.