Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп и Републиканскиот национален конгрес заедно собрале 207,5 милиони долари по претседателските избори во САД.

На изборите победи демократскиот кандидат Џо Бајден.

Трамп, меѓутоа, собирал финансиски средства за покренување правни постапки поради наводните изборни нерегуларности и измами, кои, како што наведуваат американските медиуми, не се поткрепениRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.