Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе го прекине федералното финансирање на борбата против шумските пожари во Калифорнија. Тој ги критикуваше напорите на гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, оценувајќи дека тој лошо се справува со кризата. Поголемиот дел од пошумениот дел на Калифорнија е под федерална, а не под државна контрола.

Шумските пожари бесенеат низ Калифорнија скоро еден месец, уништувајќи многу домови и принудувајќи стотици илјади луѓе на евакуација. Mинатата недела беше прогласена вонредна состојба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.