Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги отфрли наводите според кои САД планира војна со Иран.

Трамп реагираше на денешниот извештај на Њујорк Тајмс според кој Белата куќа разгледува воени планови против Иран и можно испраќање 120.000 американски војници на Блискиот исток доколку Иран ги нападне американските сили или го зајакне развивањето на нуклеарното оружје.

Трамп рекол дека тоа се „лажни вести“ и дека тој бил „апсолутно“ подготвен да испрати екипи но дека не планирал и дека се надева дека нема да мора за тоа да планира.

Тој посочил дека доколку планира војна со Иран ќе испрати многу поголем број војници од наведеното.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.