Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека сакал да го „елиминира“ сирискиот претседател Башар ал Асад во 2017 година, но тогашниот секретар за одбрана Џејмс Матис се спротиставил на операцијата.

– Бев повеќе за тоа да се отстрани. Се беше подготвено за тоа. Матис не сакаше да го направи тоа. Матис беше многу преценет генерал и го пуштив да замине, истакна Трамп за телевизијата „Фокс њуз“.

Трамп истакна дека Матис бил „лош лидер“.

– Беше грозен кон мене, беше грозен генерал, посочи Трамп.

Тој исто така го обвини пензионираниот генерал дека не успеал да ја победи Исламска држава во Ирак и во Сирија.

– Се отарасив од ИСИС кога тој замина. Направив сјајна работа во врска со ИСИС, 100 отсто се отарасив од калифатот, посочи Трамп.

Матис поднесе оставка од функијата во 2018 година

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.