Претседателот на САД Доналд Трамп го именуваше Ричард Гренел, актуелниот американски амбасадор во Германија, за специјален претседателски претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина, соопшти Белата куќа.

Гренел за функцијата мора да го потврди Сенатот, јави Гласот на Америка. Според „Вашингтон тајмс“, Гренел би требало истовремено да ги извршува двете функции.

Ричард Гренел е амбасадор на САД во Германија од 8 мај 2018 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.