Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги предупреди американските граѓани да не патуваат во Венецуела, поради политичката криза во таа земја.

Кризата во Венецуела ескалираше откако минатата недела откако спикерот на Националното собрание на Венецуела, Хуан Гуаидо се прогласи за времен венецуелски претседател на местото на шефот на државата Николас Мадуро, кој беше избран на таа функција минатата година, на избори бојкотирани од опозицијата и чии резултати беа оспорени од дел од меѓународната заедница, пред се од западните земји. Откако САД и повеќе латиноамерикански земји го поддржаа Гуаидо, Мадуро порача дека тоа е обид за државен удар во режија на Вашингтон.

– Мадуро е подготвен да преговара со опозицијата во Венецуела по санкциите од САД и прекинот на приходите од нафта. Гуаидо е на мета на Врховниот суд на Венецуела. Денеска се очекува голем протест. Американците не би требале да патуваат во Венецуела до понатамошно известување, напиша Трамп на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.