Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека „не признава ништо“, откако медиумите објавија дека најверојатно, првпат јавно признал дека неговиот демократски противкандидат Џо Бајден победил на претседателските избори во САД на 3 ноември.

Победил само во очите на медиумите кои пласираат лажни вести. Не признавам ништо. Пред нас е долг пат. Ова беа наместени избори, напиша Трамп на Твитер.


Во друг твит повтори дека изборите биле фалсификувани и порача: „Ние ќе победиме“.

Претходно на Твитер тој напиша дека Бајден, кого не го именуваше, победил, бидејќи, како што тврди Трамп, изборите биле наместени, што повеќето медиуми го протолкуваа како признавање на победата на демократскиот кандидат.

Победи, бидејќи изборите беа наместени, напиша Трамп.

Актуелниот претседател во одделен твит наведе дека сите механички „застои“, кои се случиле во текот на изборната ноќ се направени бидејќи „тие се фатени како крадат гласови“, не прецизирајќи на кого се однесува тоа.

Трамп повторно ги изнесе тврдењата дека на набљудувачите не им било дозволено да присуствуваат на пребројувањето на гласовите, како и дека гласањето во вид на табела го прикажала „радикално левичарската приватна компанија“ Доминион.

Според него, таа компанија има лоша репутација и лоша опрема, која не е квалификувана ниту за Тексас, каде тврди дека тој убедливо победил.

Трамп за својот неуспех ги обвини „лажните и тивки медиуми“ и други.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.