Екстремно високи температури на воздухот ја погодија Западна Европа.

Шпанија ги забележа највисоките температури на почетокот на летото во последните четири децении, додека една област на Франција ги забрани настаните на отворено.

Суша ги погоди италијанските земјоделци. Најтоплиот мај во Португалија во последните 100 години.

Температурите треба да достигнат од 40 до 42 степени целзиусови во Мадрид и Сарагоса, во централна и источна Шпанија, соопшти Националната метеоролошка агенција (АЕМЕТ).

Вакви високи вредности на Целзиусови не се забележани толку рано во годината од 1981 година.

Регионите во северна Италија ризикуваат да загубат до половина од своето земјоделско производство поради сушата, соопшти лобито на фармата, бидејќи езерата и реките почнуваат опасно да опаѓаат, заканувајќи се со наводнувањето.

Во Франција, властите во западната префектура Жиронд, со седиште во Бордо, забранија јавни настани, вклучително и концерти во затворени простории без климатизација.

„Сега сите се соочуваат со здравствен ризик“, изјави префектот на Жиронд Фабиен Бусио за радиото Франс Блу.

Температурите во многу области на Франција за првпат годинава достигнаа 40 степени, а денеска се очекува да го достигнат својот врв и до 42 степени. Рекордна ноќна температура за јуни, 26,8 целзиусови, е забележана во Тараскон, на југот на Франција.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.